مروری بر مهم ترین اخبار بازار سرمایه نخستین هفته سال جدید

مروری بر مهم ترین اخبار بازار سرمایه نخستین هفته سال جدید

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

رشد ۳ برابری سهم بنگاه‌های صنعتی از انتشار اوراق بدهی

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اظهار کرد: سال گذشته در مدت یاد شده ۸۶ شرکت در هیئت‌های پذیرش بورس و فرابورس به تایید رسیدند که ۵۵ شرکت، یعنی ۶۴ درصد شرکت‌ها وابسته به بخش صنعت و معدن است. ۱۶۵ هزار میلیارد تومان نیز اوراق بدهی در سال ۱۳۹۹ منتشر شده است که ۸.۲ هزار میلیارد تومان، یعنی پنج درصد آن برای تامین مالی شرکت‌های صنعتی و معدنی بوده است. سعید زرندی از افزایش بیش از سه برابری سهم بنگاه‌های صنعتی و معدنی از انتشار اوراق بدهی خبر داد و تصریح کرد: انتشار اوراق بدهی از ۲۴۵۰ میلیارد تومان، معادل ۲.۵ درصد کل در سال ۱۳۹۸ به حدود ۸۲۰۰ میلیارد تومان، معادل ۵ درصد طی یازده ماهه سال ۱۳۹۹ رسیده و بیش از سه برابر رشد داشته است.

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی با بیان اینکه متغیرهای کلان اقتصادی در سال ۹۹ بر همه بازارهای دارایی تاثیرگذار بودند، ادامه داد: در کنار این مورد، برخی از اشکالات ساختاری، مانند قیمت گذاری ها باعث انحراف منابع ا ز شرکت های تولیدی به سایر فضاها می شود. همچنین برخی سیاست گذاری های نادرست یا برخی اظهارنظرهایی که حساسیت های بازار سرمایه در آن دیده نشده بود، یا اظهار نظر های سیاسی، موجب نوسانات شدیدی در بازار سرمایه شد.

مشاهده کل خبر

نقش‌آفرینی مثبت بازار سرمایه در تحقق شعار سال ۱۴۰۰

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه بازار سرمایه می‌تواند نقش آفرینی مثبتی را در زمینه تحقق شعار سال ۱۴۰۰ داشته باشد، گفت: جذب منابع توسط بورس به شرط آنکه این منابع به صورت مستقیم وارد تولید شود بسیار کارساز خواهد بود. غلامرضا مصباحی مقدم به راه های تحقق شعار سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه مشکلات اقتصادی کشور از راه تولید برطرف می شوند؛ بنابراین شعار سال ۱۴۰۰ مانند دو سال گذشته با محوریت  تولید نامگذاری شده است.

مشاهده کل خبر

۱۴۰۰، سال عرضه املاک و اوراق مبتنی بر ملک در بورس کالاست

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته از جمله مذاکره با مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت برای عرضه املاک دولتی در بورس کالا، امضای تفاهمنامه برای عرضه املاک شستا و همچنین تاکید قانون رفع موانع تولید بر عرضه املاک بانک ها در بورس به نظر می رسد که در سال ۱۴۰۰ شاهد عرضه مطلوب املاک و اوراق مبتنی بر ملک در بورس کالا خواهیم بود. حامد سلطانی نژاد گفت: در حال حاضر با مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت مذاکره کرده ایم تا عرضه املاک متعلق به دولت را از طریق مکانیزم بورس کالا انجام دهد که این اقدام پشتوانه قانونی دارد؛ همچنین طبق قانون رفع موانع تولید، بانک‌ها باید واگذاری املاک خود را از طریق بورس کالا در اولویت قرار دهند که در این زمینه نیز اقداماتی انجام شده است.

مشاهده کل خبر

عرضه ۱۰ هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه برای ایران خودرو

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو (سهامی عام) به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران از شنبه مورخ ۱۴ فروردین تا دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ در نمادهای "صخود۰۴۱" و "صخود۴۰۱" عرضه عمومی می شود. ابوترابی تصریح کرد: در این اوراق، شرکت واسط مالی شهریور یکم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد اولیه مورد نیاز(قطعات خودرو) شرکت ایران خودرو(بانی) را نقداً خریداری خواهد کرد و سپس این مواد اولیه را به صورت اقساطی به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسیدهای سه ماهه، اقساط مربوطه را از طریق شرکت ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت کند.

مشاهده کل خبر

صدور مجوز ۲۵۰ افزایش سرمایه در سال ۹۹

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: مجموع مجوزهای سازمان بورس برای افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در سال گذشته بالغ بر ۱۹۶ هزار میلیارد تومان بوده است، در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۸، ۱۰۹ هزار میلیارد تومان بوده است. بر این اساس شاهد رشد ۸۰ درصدی مبلغ مجوزهای صادره سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸ بوده ایم. به گفته علی بیک زاده، عرضه‌های اولیه در سال ۹۹ در بورس تهران و فرابورس ایران بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۹۸ رشدی بیش از ۵ برابری داشته است.

مشاهده کل خبر

واریز سود ۱۳۰ شرکت بورسی از طریق سجام

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری گفت: سود ۱۳۰ شرکت بورسی در سال ۹۹ از طریق سامانه سجام واریز شد. فریبا اخوان در رابطه با واریز سود شرکت‌های بورسی از طریق سامانه سجام، اظهار کرد: یکی از اطلاعاتی که هنگام ثبت نام مشتریان در سامانه جامع مشتریان یا همان سجام گرفته می‌شود، شماره حساب بانکی مشتریان است، ناگفته نماند که این شماره حساب‌ها برای صحت سنجی از طریق سامانه شبای بانک مرکزی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مشاهده کل خبر

سال ۹۹، سالی متفاوت

یک کارشناس بازار سرمایه، ضمن بررسی روند معاملات سال ۹۹ و چشم‌انداز سال ۱۴۰۰ گفت: در مجموع فوران پول بود که بازارسرمایه را در ابتدای سال با روزهای بسیار عجیبی مواجه کرد. در دوران اوج بازار شاهد ارزش معاملات روزانه‌ای بالغ‌ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان بودیم، این در حالی بود که طی دوره‌ای نه‌ چندان دور در بهترین شرایط ارزش معاملات بازار نهایتاً به ۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید. نوید خاندوزی با اشاره به اینکه موج نقدینگی در ابتدای سال گذشته با تصور اینکه بازار سهام، گزینه‌ای جذاب و ارزان برای سرمایه‌گذاری است وارد بازار شد، گفت: نکته دیگر اینکه این جریان پول با دانش کم وارد شد و با این آگاهی پایین روند ورود پول با سرعت بیشتری در ماه‌های بعدی ادامه داشت.

مشاهده کل خبر

مسیر بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰

به گفته مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران، بورس تهران روزهای آخر سال ۱۳۹۹ را با روند عرضه و تقاضای بهتری گذراند تا شاخص کل پس از هفته ها نزول، رنگ سبز را به خود ببیند. مهمترین مشخصه بازار در این روزها، افزایش حجم و ارزش معاملات بود. مهدی رباطی گفت: پیش بینی روند بازار سرمایه در سال جدید به خاطر وجود متغیرهای متفاوت سیاسی و اقتصادی با کمی ابهام و دشواری همراه است اما به طور کلی می‌توان این پیش‌بینی‌ها را در دو بخش «حاکم‌شدن فضای رکودی» و «بهبود نسبی و ایجاد ثبات» خلاصه کرد.

مشاهده کل خبر

عرضه های اولیه سال ۹۹ زیر ذره بین

بررسی وضعیت بازار سرمایه در  سال ۱۳۹۹ حکایت از رکوردشکنی شاخص بورس، حجم و ارزش معاملات بالا و قابل توجه بازار سهام دارد. در این میان عرضه های اولیه صورت گرفته در بازار نیز رکوردشکن ظاهر شدند. به طوریکه نه تنها از لحاظ تعدادی، شاهد ورود شرکت های بیشتری به بازار سهام بودیم، بلکه از لحاظ مشارکت و بازدهی اولیه نیز عملکردی قابل توجه در این عرضه ها صورت گرفت. به این ترتیب در سال گذشته ۲۶ شرکت شاهد عرضه اولیه سهام خود در بازار سهام بودند که از این تعداد، ۱۶ شرکت در فرابورس ایران و ۱۰ شرکت به بورس تهران راه یافتند.

 

منبع: پایگاه خبری سنا

اطلاعات تماس مجری

  • محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران - ورودی شرقی سالن 5 (سالن ملل) - طبقه منفی یک - شرکت بانیان امید
  • 021-74501000
  • 021-74501000 - داخلی 601
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Top